جهت آشنایی با خواص و ویژگی های : افزودنی های تبدیل گچ به سیمان و

افزودنی های تولید چسب هبلکس، چسب بتن سی ال سی ، چسب دیوار گچی و ... کلیک فرمایید

افزودنی های تبدیل گچ به سیمان
افزودنی های ساخت انواع چسب پایه سیمانی و گچی برای دیوار های هبلکس ، بتن سبک ، بلوک و دیوار گچی
فروش تبدیل کیا ترنم
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف تيرچه بلوك

سقف تيرچه بلوكبراي اجراي سقف هاي تيرچه بلوك در ساختمانهاي فلزي از تيرچه هاي آماده استفاده مي شود، تيرچه ها به اين صورت ساخته مي شود كه در قالبهاي مخصوص يك سري آرماتور با قطر معين و با طول مشخص (با توجه به دهنه و فاصله ستونها نسبت به هم) قرار داده مي شود. بعد يك آرماتور به صورت زيكزاكي از اين آرماتورها به آرماتورهاي كه در ارتفاع 30 سانتيمتري از آرماتورهاي پاييني قرار دارد بسته مي شود(جوش مي شود)، بعد در قالب بتن ريخته شده و تيرچه آماده مي شود.
براي تيرچه گذاري سقف ابتدا تيرچه ها را بالا مي كشند بعد دقيقاً به فاصله يك بلوك از هم روي سقف مي چينند. بايد توجه داشت كه اولين بلوك قرار داده شده بين دو تيرچه از يك طرف (طرفي كه رو به تير اصلي است) بايد توسط لايه نازك سيمان بسته شود تا اينكه در هنگام بتن ريزي سقف بتن وارد بلوك ها نشود و سقف بيش از حد سنگين شود. بعد از اينكه تيرچه ها را گذاشتيم بين آنها بلوك قرار مي دهيم. بايد توجه داشت كه دهنه هاي با فاصله زياد نياز به شناژ مخفي دارد. پس در اين دهنه ها در فاصله هاي 5/1 متري حدود 15 تا 20 سانتيمتر بين بلوك ها را خالي مي گذاريم. در اين فاصله خالي دو آرماتور به صورت عمود بر تيرچه ها مي بنديم تا هنگام بتن ريزي شناژ مخفي به درستي اجرا شود. اين شناژ مخفي براي اين است كه از خيز اضافه حاصل از وزن بتن ريزي روي تيرچه بكاهد.
بعد از قرار دادن بلوك بين تيرچه ها نوبت به قرار دادن آرماتورهاي حرارتي مي رسد. آرماتورهاي حرارتي به اين صورت روي سقف پهن مي شود كه به صورت شبكه در فاصله هاي مشخص روي سقف به آرماتورهاي بالايي تيرچه بسته مي شود. هنگام سفت شدن بتن و از دست دادن آب يك سري تنش در سقف ايجاد مي شود كه تنش هاي حرارتي است و آرماتورهاي حرارتي اين تنش ها را مي گيرد بعد از بستن آرماتورهاي حرارتي بايد قالب هاي دور تيرهاي اصلي (از بيرون) را بست. براي اين منظور جهت رعايت شدن Cover مناسب ميلگردها يك سري لقمه از بيرون به آرماتورهاي تيرهاي اصلي بسته شده و بعد قالب هاي تميز و روغن زده شده را دور تيرهاي اصلي مي بنديم، با اتمام اين كارها و تاييد مجدد آرماتوربندي و آرماتورهاي تقويتي و خاموتها توس مهندس ناظر نوبت به بتن ريزي سقف مي رسد. بتن با طرح اختلاط مشخص در ميكسر ساخته مي شود و توسط بالابر به روي سقف انتقال داده شده و قسمت به قسمت روي بتن ريخته مي شود، بعداز ريختن بتن بايد با ويبراتور بين بتن را خوب ويبره زد. براي اين منظور شلنگ لرزاننده ويبراتور را چندين قسمت به آرامي حركت مي دهيم تا بتن خوب ويبره زده شود. اگر در بتن ريزي بنا به دلايلي وقفه ايجاد شد يك سطح شيبدار توسط بتن درست مي كنند. بعد هنگام بتن ريزي مجدد ابتدا دوغاب سيمان به سطح شيب دار زده و بعد بتن ريزي قسمتهاي ديگر سقف انجام مي شود، بعد از بتن ريزي(چه در بتن ريزي سقف و چه در بتن ريزي ستون) و خشك شدن بتن بايد تا سه روز، هر روز دو نوبت به بتن آب داد و روي آن آب ريخت، مي توان گوني خيش را نيز روي بتن قرار داد تا از تابش مستقيم خورشيد به بتن و سريع خشك شدن سطح بتن جلوگيري كرد تا بتن اصطلاحاً خوب عمل آيد.


برچسب‌ها: روش اجرای سقف تيرچه بلوك

تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
دانلود رایگان جزئیات سقف و ستون ساختمان بتنی

منبع : مرجع دانلود معماری

دانلود رایگان جزئیات سقف و ستون ساختمان بتنی

دانلود 
رایگان جزئیات سقف و ستون ساختمان بتنی

در فرمت فشرده (rar)

برای دانلود اینجا کلیک کنید...

http://irdwg.ir/down/?Sampleنمونه کار 3d یک آپارتمان در فرمت اتوکد و به همراه تصاویر


پلان در فرمت اتوکد (dwg) است.

برای دانلود اینجا کلیک کنید...

http://file.naghsh-negar.ir/images/j4jzkmxyuzs1mt67vo16.rar


منبع : نقش نگار

دانلود فایل اتوکد دیتایل پله گردان و روش اجرای پله در سازه فولادی


این پست شامل دیتایل های اتوکدی پله های گردان (دوار) و یک مقاله در مورد نحوه اجرای پله در سازه های فولادی می باشد که امیدوارم مورد قبول واقع بشه .

پله معمولی ترین وسیله ارتباط بین دو سطح با ارتفاع مختلف در ساختمان است. پله و راه پله یکی از مهمترین و در عین حال پیچیده ترین قسمت ها در سازه فلزی است. و به دلیل حساسیت این قسمت از ساختمان باید توجه ویژه ای نسبت به سایر قسمت ها در نظر گرفت. از لحاظ ترسیم می توان گفت : که پله ها انواع گوناگونی دارند ولی روش ترسیم سازه ای آنها از اصول مشابهی پیروی می کند. پلان تیر ریزی پله ها باید در هماهنگی کامل با نقشه های معماری پله باشد.

باکس پله در سازه های فولادی باید حتما توسط ستون ها مهار شود زیرا که در پله ها از تمام جهات بارهای سازه ای و غیر سازه ای وارد خواهد شد. معمولا اگر امکان داشته باشد برای کنترل بارهای جانبی وارده به سازه پله ها از بادبند در اطراف دریک جهت از باکس پله استفاده می شود. و نیز برای کنترل بارهای عمودی وارده ستون ها نقش اساسی را ایفا می کنند.

در زیرتیرهای پله هایی با سازه فلزی همانند ستون ها باید بیس پلیت قرار داده شود. و مانند ستون به آن اتصال داده شود. اتصالات دراجزای سازه ای پله ها عمومآ از جوش می باشند که دارای عیبهایی نیز می باشد از جمله عیب های آن گودافتادگی ( بر اثر بالا بودن آمپراژ کناره ی عضو فلزی ذوب شده و منجر به بروز این عیب می شود.) ، ترک ( بر اثر سرد شدن سریع جوش به علت اختلاف دما این عیب بروز خواهد کرد.) ، ریزش جوش یا به اصطلاح کارگاهی اشکی شدن جوش ( بر اثر فاسد بودن الکترود یا آمپراژ پایین جوش به شکل گلوله های اشک شمع در می آید.).  اما امروزه نیز استفاده از پیچ و مهره و جوشهای زیر پودری در حال رواج یافتن است و به مراتب از جوش های ساده بهتر می باشد. و هیچ یک از عیب های بالا را ندارد.

شمشیری پله ها به صورت عمود به بروی بیس پلیت های زیرین خود وارد خواهند شد تا علاوه بر اتصال به سازه بتوانند بار وارده را به زمین انتقال دهند. شمشیری پله ها باید داری شیب مناسب برای ارتباط با طبقه بعدی باشد. این شیب توسط زاویه ی آلفا (زاویه ای است که در اثر جدا کردن قطعه ی مثلثی شکل از فولاد و خم کردن آهن به صورتی که لبه های آن بهم جوش شوند ایجاد می شود و تایین کننده شیب پله خواهد بود) تعیین می شود.

پس از جدا کردن این قطعه مثلثی و جوش کردن قطعات به یک دیگر در راس زاویه ایجاد شده از پلیت برای اتصال مناسب تر استفاده می کنیم. این پلیت درهر ۲ طرف قرار می گیرد و به آهن جوش می شود. و پایه تیر نیز به پلیت زیرین خود متصل می شود. و توسط استیفنرها ( سخت کننده ها یا در اصطلاح کار گاهی لچکی ها) و نبشی مهار می شود.

نوع طاق در راه پله های فلزی می تواند به صورت طاق ضربی ، کامپوزیت و حتی دال بتنی اجرا شود. پله ها نیز روی این طاق ها اجرا خواهند شد. تا به حال دیده نشده است که از تیرچه و بلوک برای راه پله استفاده شود.

پله ها دارای انواع مختلف از نظر محل قرار گیری هستند که شامل پله های محوطه ، پله های تزیینی داخلی ، راه پله های داخل ساختمان ، پله های اضطراری ،  پله های اماکن عمومی ، مراکز تجاری و … می باشند.

معمولآ پله ها در ساختمان های مسکونی دارای قسمت پیشانی می باشند که در قسمت زیرین آن شیاری به عنوان آبچکان تعبیه می کنند و در بالای پیشانی از چند شیار استفاده می کنند تا از سر خوردن افراد به هنگام عبور از پله جلو گیری کنند.

پله ها از نظر شکل در انواع مختلفی طراحی و ترسیم می شوند . و به عنوان مثال می توان پله های مستقیم با پاگرد وبدون پاگرد ، پله های ال شکل با پاگرد و بدون پاگرد ، پله دو طرفه با پاگرد و بدون پاگرد ، پله دو طرفه با گردش از ۲ طرف ، پله های تی شکل ، پله های پیچ ، پله های ۳ بازو و ۴ بازو و… را نام برد.

پله ها می توانند در ساختمان نقش کیفیت را ایفا کنند و همچنین نشانگر شخصیت در بنا باشند. از این جهت آنها را به سه دسته کلی حقیرانه ، معمولی ، سخاوتمندانه تقسیم می کنند.

در ترسیم پله ها حتمآ باید جهت پله را توسط یک پیکان ترسیم کرد. باید توجه داشت که این جهت بالا رفتن از پله را نمایش می دهد.

دلیل اجرایی استفاده از چشم پله این است که هیچگاه شمشیری پله ها نمی توانند در یک نقطه به یکدیگر جوش شوند و خود به خود این فاصله ایجاد خواهد شد.

جزییات لازم که باید در نقشه های اجرایی در رابطه با پله ها ترسیم شوند شامل جزییات اتصالت شمشیری ، اتصال شمشیری به ستون ، اتصال نرده به شمشیری ، و نحوه اتصال شمشیری به پی هستند.

تقسیم بندی پله ها باید به نحوی باشد تا به اصطلاح عامیانه از سر گیر شدن جلوگیری کند.

به حجم  111 کیلوبایت

در فرمت فشرده (rar)

پسورد: www.naghsh-negar.ir

http://www.4shared.com/file/O_zyMQVI/Spiral_Stair-wwwnaghsh-negarir.html


منبع : http://forengineer.blogfa.com/category/18/


برچسب‌ها: نمونه کار 3d یک آپارتمان در فرمت اتوکد و به همراه, دانلود فایل اتوکد دیتایل پله گردان و روش اجرای پله

تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
مصالح نوین ساختمانی

منبع : civilbook

مصالح نوین

مقالات چهاردهمین کنفرانس دانشجویی عمران (سمنان)
مصالح نوین  پارت 1 
http://noezad.persiangig.com/maghalat/masaleh%20novin1.rar
 مصالح نوین  پارت 2
منبع : ايران سازه

سقفهاي سبك

Cold Formed Steel Research at the University of Waterloo and Canada Power Point by
Prof. Reinhold Schuster Director Canadian Cold Formed Steel Research Group

سقفهاي سبك

در فرمت ppt

به حجم 8.3 مگابايت

در حالت read only فايل را باز نماييد نيازي به پسورد ندارد...

http://www.mediafire.com/?3aap8q4r5x3f43aمنبع : icivil

معرفی و بررسی فنی پنل های بزرگ بهبود یافته

پنل های بزرگ بهبود یافته

نقل قول:

کتاب حاضر که کاری است از سازمان مسکن و شهرسازی به معرفی و بررسی کامل پنل های بزرگ بهبود یافته در صنعت ساختمان می پردازد این کتاب  در 94 صفحه ای  قابل دانلود است.

به حجم 6.4 مگابايت

در فرمت نهاي پي دي اف

http://icivil.ir/short/?20Panel


منبع : http://4-engineer.blogfa.com/category/44/


برچسب‌ها: معرفی و بررسی فنی پنل های بزرگ بهبود یافته, سقفهاي سبك

تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
دانلود رایگان مجموعه کامل روفیکس و طریقه استفاده از آن منبع : ایران سازه

دانلود رایگان مجموعه کامل روفیکس و طریقه استفاده از آن

کاربردهای روفیکس نسل اول

۱-۱)انواع سقف، کف و پلکان بتنی

۱-۲)سقف کاذب

۱-۳)سقف مرکب بتنی

       ۱-۳-۱)سقف مرکب اسکلت فلزی

       ۱-۳-۱-۱)اجرای سقف مرکب در سه گام

       ۱-۳-۱-۲)روش نوین عملیات همزمان

       ۱-۳-۱-۳)LSF سقف مرکب در

       ۱-۳-۱-۵)نصب توالت ایرانیِ

       ۱-۳-۱-۶)HVAC

       ۱-۳-۱-۷)قالب بندی در ارتفاع

       ۱-۳-۱-۸)قالب بندی دهانه های فراخ

       ۱-۳-۱-۹)استفاده از بتن خودتراکم

       ۱-۳-۱-۱۰سیستم نوین روفیکس – دلتا)

۱-۴)سقف مرکب اسکلت بتنی

      ۱-۴-۱)روش کاشت تیر در پوتر

      ۱-۴-۲)روفیکس - دلتا در اسکلت بتنی

۱-۵)دال دوطرفه

      ۱-۵-۱)دال دوطرفه اسکلت بتنی

۱-۶)طاق ضربی

      ۱-۶-۱)ساخت تاق ضربی بتنی با استفاده از قالب روفیکس(نسل اول

۱-۷)ساخت بام

      ۱-۷-۱)بام تخت

      ۱-۷-۲)بام شیبدار

      ۱-۷-۳)بام خمیده

      ۱-۷-۴)بام گنبدی

      ۱-۷-۵)بام روی سازه فضایی

۱-۸)ساخت گنبد

۱-۹)رمپ و پارکینگ

۱-۱۰)کف کاذب

۱-۱۱)پلکان

۲)ساخت سازه یا فرمهای پیجیده نامنظم

۳)اجرای نمای سه بعدی

۴)سازه های پوسته ای

    ۴-۱)مهاربندی قالب برای سطوح شیبدار بتنی و سازه های پوسته ای

      ۴-۲)قالب بندی و اجرای سازه های پوسته ای

۵)بتن ریزی حجیم

      ۵-۱)درزهای اجرایی

      ۵-۲)فونداسیون (پی)

            ۵-۲-۱)فونداسیون مسکونی

            ۵-۲-۲)فونداسیون صنعتی

     ۵-۳)ساخت جعبه صفحه ستون
منبع : ایران سازه , icivil.ir

دانلود رایگان فیلم آموزشی درباره سازه های سبک فولادی LSF 


نقل قول :

امروز و در ادامه فیلم های آموزشی مهندسی عمران که در سایت قرار میدهیم یک فیلم 10 دقیقه ای فارسی زبان درمورد سازه های LSF تقدیم شما میکنیم که به معرفی و برسی اجمالی این سازه ها میپردازد اما در ادامه کمی در مورد این سیستم سازه ای بدانیم "سیستم سازه ای فولادی سبك (LSF)، یك سیستم سازه ای پیشرفته است كه در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تك خانه وار و چندخانوار ، ساختمانهای مسكونی و اداری یك، دو و سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و .... دارای كاربرد می باشد.

سیستم سازه های فولادی سبك (LSF) یكی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است كه امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازه­ای فولادی سبك، مقاطع فولادی جدار نازك (LGS) میباشد. مقاطع فولادی جدار نازك، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای میباشند كه با استفاده از ورقهای فولادی نازك و با استفاده از روش Roll Forming شكل دهی میشوند. داشتن ضخامت یكنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش Roll Forming برای ساخت آنهاست كه باعث میگردد، تولید مقاطع در حجم بسیار بالا و با كیفیت مناسب و یكنواخت انجام گیرد."

در ادامه این فیلم آموزشی را با 17 مگابایت حجم و با فرمت FLV دانلود بفرمایید قابل ذکر است که برای پخش این فرمت فایل میتوانید از نرم افزارهای زیادی مثل KmPlayer یا نرم افزار قوی و رایگانVLC player استفاده بفرمایید

لینک  :


منبع: http://forengineer.blogfa.com/category/8/


برچسب‌ها: دانلود رایگان فیلم آموزشی درباره سازه های سبک فولا

بررسي عملکرد اتصال در سقف هاي پيش ساخته مرکب

بررسی عملکرد اتصال در سقف های

پيش ساخته مرکب

 

برای دانلود مقاله در فرمت PDF از لینک زیر استفاده کنید....

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .


برچسب‌ها: بررسي, عملکرد اتصال, در سقف هاي پيش ساخته مرکب

ادامه مطلب بررسي عملکرد اتصال در سقف هاي پيش ساخته مرکب
مقاله ای در ارتباط با سقف های شیبدار

مقاله ای در ارتباط با سقف های شیبدار

 

در این مقاله سقف های شیب دار از لحاظ گستره و دامنه استفاده - طبقه بندی و نوع پوشش - سازه سقف و .... مورد بررسی قرار گرفته است.

نوع فایل :PDF


تهیه کننده : مهدی حاجی کندی

 

به نقل از: http://iransaze.com

افزودنی تبدیل گچ به سیماننرم افزار آنالیز دیوار برشی و سقف ( Analysis Group v2.5 )

نرم افزار آنالیز دیوار برشی و سقف

( Analysis Group v2.5 )

 

برای دانلود نرم افزار آنالیز از لینک زیر استفاده کنید .

http://dl.dropbox.com/u/6330477/leran/Analysis%20Group%20v2.5.exe

پسوردwww.civilstars.com

 

به نقل از: http://www.civilstars.com

افزودنی تبدیل گچ به سیمان آنچه باید در مورد سقف تیرچه بلوک بدانید!

 

در این پست ویژه فایل پی دی اف ای از ویژگی های سقف تیرچه بلوک را میتوانید دریافت کنید که با اصول پیریزی و اساس شکل گیری این توع از سقف آشنا شوید . این پروژه عمدتا مورد استفاده در درس عناصر و جزئیات کارشناسی میباشد و گلچین کاملی از مقالات موجود در فضای مجازی میباشد.

حجم فایل ۱۶۳ کیلوبایت

لینک دانلود :  دانلود با لینک مستقیم پروژه pdf سقف های تیرچه بلوک (97) ا غیر مستقیم

پسورد : memarkade.ir

به نقل از: memarkade.ir 

 افزودنی تبدیل گچ به سیمان 


برچسب‌ها: آنچه باید در مورد, سقف تیرچه بلوک, تیرچه, بلوک

تاريخ : | | نویسنده : گچ
سقف کاذب  

کف کاذب نام کالائی است که به قرینه سقف کاذب نامگذاری شده و به کفی اطلاق می گردد که کف اصلی سازه ساختمانی نیست و جهت افزایش ارتفاع محل تردد به کمک پایه هائی بر کف اصلی طبقات نصب شده است .

ترجمه صحیح نام این کالا " کف بلند شده " می باشد که دلیل بکارگیری آن عموماً جهت پوشش حجم زیادی از کابلها و تأسیسات است که در بعضی از اماکن بکار می رود . از آن جمله می توان از اطاقهای کنترل و فرمان مراکز کامپیوترهای سرور ، پستهای برق و مخابرات ، برجهای کنترل ، اطاقهای قرنطینه ، گلخانه های مکانیزه و .... نام برد . ولی اخیراً بکارگیری انواع خاص از کف کاذب به منظور گرمایش از کف و انتقال آبهای سطحی و کاهش رطوبت و همچنین به منظور سبک سازی ساختمانها نیز رونق یافته است ، ضمناً کفهای کاذب در ابعاد مختلف ارائه می گردند که معمولاً 40 ×40 ، 40 × 60 ، 50 × 50 ،60 × 60 ، 80 × 80 و 120 × 60 می باشد .

در این مقاله سعی شده است که به خواننده اطلاعات کافی جهت آشنایی با انواع کف کاذب و موارد مصرف آنها ارئه گردد .

اجزاء کف کاذب :

کفهای کاذب عموماً از اجزاء کلی تایل یا کفه ، پایه ، رابط یا استرینگر تشکیل می شوند که بسته به نوع کف کاذب از مواد مختلفی جهت ساخت آنها استفاده می شوند .

انواع کف کاذب :

کفهای کاذب از نظر کاربردی به چهار دسته تقسیم می شوند :

1- کف های مخصوص پوشاندن تأسیسات

2- کف های مخصوص انتقال آبهای سطحی ، خاک و ماسه

3- کف های مخصوص جهت نصب گرمایش کف و کاهش رطوبت

4- کف های مخصوص سبک سازی ساختمان

 

شرح:

1- بکارگیری کف های کاذب جهت نصب تأسیسات

این نوع کف ها عموماً در سالنهای صنعتی و مراکز کامپیوتری و مخابراتی بکار می روند و هدف از بکارگیری آنها ایجاد یک پوشش مناسب جهت کابلهای برق و شبکه کامپیوتر می باشد و بعنوان کف های کاذبی که دائماً از محل خود جابجایی می شوند بکار می روند و عموماً سطح آنها از کفپوشهای مخصوص از جنس PVC یا لنولئوم ، مکالئوم ، فرمیکا HPL وسنگ مصنوعی پوشیده شده است .

از خواص مهم این کف های کاذب می توان به موارد ذیل اشاره کرد .

1-1- قابلیت تحمل یک ساعت درشرایط آتش سوزی بدون ریزش و بدون ایجاد دود و گازهای سمی و خفه کننده .

2-1- قابلیت مقاومت به بارهای دینامیک متمرکز و غلطش در حدود یک تن بر هر تایل .

3-1- قابلیت مقاومت بارهای استاتیک حداقل با ضریب طراحی 2

4-1- ضد الکتریسیته ساکن مناسب مراکز کامپیوتری

این نوع کف ها معمولاً از مواد فلزی و یا چوب و سنگ محافظت شده با فلزات ساخته می شوند . از انواع رایج این کف ها می توان از انواع آلومینیومی نام برد که به علت مسائل اقتصادی از انواع فولادی و چوبی نیز در بعضی اماکن به جای گزین استفاده می گردد .

2- این نوع از کف های کاذب غالباً مشبک و یا درزدار می باشند که در سالنهای مواد شیمیائی ، آزمایشگاه ها ، آبکاری ها وکارخانه جات داروئی و غذایی و حتی دور استخرهای ورزشی و اماکن عمومی ورزشی و کشورهای شن خیز و باران خیز نصب می شوند . این نوع از کف های عموماً دارای تایلهای پلاستیکی یا فولاد زنگ نزن و پایه های فولاد و آلومینیومی یا پلاستیکی می باشند و بعنوان کف کاذب ثابت غالباً در کارخانه جات و یا فضای آزاد بکار می روند . از خواص مهم ای کف ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-2- مقاوم در برابر شرایط فضای آزاد و قابلیت نصب در سطوح سیمانی .

2-2- مقاوم در برابر اشعه UV

3-2- مقاوم در برابر پیری ( خستگی مواد ) .

4-2- مقاوم در برابر مواد اسیدی و قلیائی .

5-2- مقاومت عالی در برابر رطوبت .

3- بکارگیر کف کاذب جهت نصب گرمایشی

در کشورهای سردسیر خصوصاً در مناطق مرطوب جهت ایجاد یک سیستم گرمایش مطلوب ترجیح داده می شود لوله کشی آب گرم از سطح زیر کف انتقال داده شود و با بکارگیری لوله های هادی مانند لوله مسی انرژی گرمائی را به کف کاذب انتقال داد .

این نوع از کف ها های کاذب عموماً دارای پایه های بسیار کوتاه و تایلهای نازک هستند که برای بارهای سنگین مناسب نمی باشند ولی برای انتقال حرارت بسیار مناسبند .این نوع کف کاذب معمولاً بصورت ثابت می باشند و پس از نصب قابلیت جابه جایی تایلها به سادگی میسر نمی شود . از ویژ گی های آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

1-3- سطح آنها عموماً از جنسهائی مانند پارکت ،HPL ، سرامیک و کفپوشهای چوب پنبه ای می باشد .

2-3- به صورت پیچ و مهره به یکدیگر متصل اند .

3-3- به میزان مناسبی عایق صوتی هستند .

4-3- مقاومت مناسبی در مقابل رطوبت و مواد شوینده خانگی دارند .

5-3- مقاوم حشرات موذی می باشند .

6-3- عموماً در خانه های چوبی و پیش ساخته بکار می روند .

 

4- بکارگیری کف کاذب جهت کاهش وزن ساختمانها :

اخیراً یک شرکت ایرانی شروع به تولید کف کاذبی نموده که جهت حذف عملیات زیرسازی سنگهای کف طبقات در ساختمانها و همچنین حذف کامل پوکه ریزی آنها طراحی شده و بلعکس سایر انواع کف کاذب علاوه بر این که باری بر ساختمان تحمیل نمی کند بطور میانگین باعث کاهش 10 % وزن ساختمان می شود . این نوع از کف کاذب در غرفه های نمایشگاهی نیز قابل نصب است و به علت طراحی خاص آن مقاومت بسیار خوبی در مقابل بارهای جانبی دارد و بدون نیاز به شاسی سازی و یا محل اتکا بطور کامل مستقل از اطراف قابل نصب است . از دیگر مزایای این کف کاذب قابلیت نصب آن در سطوح ناصاف و ناهموار است . این نوع کف های کاذب غالباً با استفاده از چسب بتن مستقیماً روی سقفهای بتنی نصب می شوند و نیاز به هیچگونه زیر سازی ندارند . در این نوع کف ها عموماً از تایلهائی از جنس گرانیت مصنوعی ، مرمر مصنوعی و چوب فشرده استفاده می شود و مناسب ساختمانهای اداری می باشند این کف ها معمولاً قابلیت جابه جایی خوبی دارند و در فضاهای بسته بکار می روند . ازویزگی های آن میتوان به به موارد ذیل اشاره کرد :

1-4- قابلیت تنظیم محوری پایه ها به همراه امکان تنظیم ارتفاع

2-4- مقاومت در مقابل بارهای جانبی

3-4- مقاومت سایشی عالی و مناسب بکارگیری در اماکن پر تردد .

4-4- عایق صوتی مناسب بعلاوه حذف صدای انعکاس تردد روی سنگ

5-4- ضد الکتریسیته ساکن و مناسب اماکن اداری مجهز به کامپیوتر

6-4- قابلیت شستشو

7-4- ظاهری مشابه به سنگ گرانیت طبیعی با امکان ساخت رنگهای سفارشی

 

نکاتی در انتخاب کیفیت کف کاذب :

- کف کاذب خوب کف کاذبی است که انتظارات مصرف کننده خود را برآورده کرده و حداقل استاندارد مربوطه را ارائه نماید

( از این استانداردها می توان به 7 و UNI- 10466 و NASA- 10275 اشاره نمود . )

- در کف های کاذبی که برای اطاقهای فرمان بکار می روند بهتر است دقت شود که حتماً خواص لازم جهت شرایط آتش سوزی بدرستی در آن رعایت شده باشند و هریک از اجزائی که در زیر تایل قرار دارند در صورت بروز آتش سوزی بمدت حداقل یک ساعت خواص مکانیکی خود را حفظ نمایند . و همچنین کفپوش ، چسب و زههای پلاستیکی بکار رفته باعث ایجاد گازهای سمی و دود غلیظ نگردند . اصولاً در سالنهایی که دارای یک درب ورود و خروج می باشند این امر حسلسیت ویژه ای دارد زیرا پایه های کف کاذبی که در زیر آن کابلهای برق نصب شده است نمی بایست هنگام حریق ذوب شده و یا ریزش نماید . عدم رعایت این مهم باعث مسدود شدن مسیر تخلیه سالن و بروز تلفات انسانی ناشی از اشتباه مهندسی ساختمان خواهد بود . البته این مسئله در کف هائی که برای انتقال آبهای سطحی بکار می روند و یا در فضای آزاد نصب می باشند صدق نمی کند ولی در این موارد برای مقاومت در مقابل رطوبت و مواد شیمیایی بلعکس فضای بسته بهتر است ازپایه های پلاستیکی و در درجه دوم از پایه های آلومینیومی با پوشش آنودایز و رنگ الکترواستاتیک و یا از فولاد زنگ نزن استفاده گردد .

- هنگام بکارگیری کف کاذب در اماکنی که دائماً نیاز به جابجایی تایلهای کف کاذب می باشد بهتر است دقت شود از انواعی استفاده شود که دارای ابعاد کالیبره ( ماشین کاری شده در کلیه جهتها ) و مجهز به زه پلاستیکی شیبدار باشند تا کلیه تایلها به راحتی قابل جابجایی و جایگزینی باشد . - در سالنهائی که تجهیزات سرور کامپیوتر نصب می شود و روش تهویه آن از زیر کف کاذب است بهتر است دقت شود از انواعی استفاده گردد که بخوبی هوابند و آب بند باشند تا از خروج باد سرد از درزها و آزار پرسنل سایت جلوگیری گردد و همچنین تأسیسات زیرین از پاشش مایعات شوینده در امان بمانند.

- در صورتی که محیط نصب کف کاذب ازشهرهای جنوبی یا شمالی کشور است که در آنها رطوبت بسیار زیاد می باشد لازم است دقت شود که پایه ها در حد امکان از جنس آلومینیوم و یا فولاد گالوانیزه باشند بطوری که عمل گالوانیزه بعد از ماشین کاری پایه ها انجام گرفته باشد و استفاده از مهره های فولادی در این موارد باعث قفل شدن آنها روی محور پایه می گردد که برای جلوگیری از آن بکارگیری روشهای حفاظت کاتدی مناسب توصیه می گردد . ولی در هر صورت احتیاط نمایید برای بکارگیری فضای زیر کف کاذب جهت تهویه تجهیزات کامپیوتری یا الکترونیکی حساس از پایه های آلومینیومی ، فولاد زنگ نزن و یا پایه های گالوانیزه با پوشش رنگ اپوکسی استفاده نمائید زیرا به علت جدا شدن فلز روی از سطح فولادی پایه ها ورود این ذرات رسانا به داخل مدارهای الکترونیکی در بلند مدت برای کاربر مشکل عدیده بوجود می آورد .

- جهت حفاظت از محیط زیست استفاده از کفپوشهای قابل بازیافت لینولیوم به انواع PVC ترجیح دارد ولی در صورت بکارگیری PVC مهم است که دقت شود انواعی بکار رود که سخت و ضخیم باشند زیراگونه های نازک در مقابل بارهای غلطشی مانند چرخهای دستگاههای سرور زودتر از بین می روند . وجهت حفظ سلامت حتما" فاقد آزبست باشد .همچنین از ثبات اندازه کفپوشها در دماهای پائین مطمئن شوید ، برای این کار کافی است تغییر اندازه کفپوش را پس از آنکه نیم ساعت در فریزر معمولی قرارداده شد ، اندازه بگیرید ، کفپوشهایی که پس از تولید به درستی عملیات حرارتی

می شوند در چنین شرایطی تغییر اندازه کمی دارند ولی سایر کفپوشها دچار انقباض دائم می شوند و بکارگیری آنها باعث باز شدن درزهای کف کاذب طی دو سال پس از نصب آن خواهد شد . با تجربه شخصی اکثر کفپوش های خارجی بازار فعلی کیفیت لازم را ندارند بنابراین با توجه به مدت زمانی که برای تشخیص کیفیت پس از اجراء کار لازم است از محصولی که بخوبی با آن آشنا هستید استفاده نمائید .

- غیر از مواد بکارگیری کف کاذب بصورت ثابت و تقریباً دائمی ، هنگام نصب کف کاذب دقت نمائید نصابان حدالامکان از قطعات درزگیر در زیر تایل برای رفع حالت لقی تایل استفاده ننمایند زیرا بکارگیری درزگیرها خصوصاً انواع غیر فلزی در صورتی که اشکال از پایه نباشد و علت لقی از تابیدگی تایل باشد ، باعث می شود بعداً هنگام بهره برداری در صورت جابجائی تایلها سروصداهای اضافی در کف ایجاد گردد و در این حالت رگلاژ دوره ای کف تنها راه حل خواهد بود بنابراین جهت جلوگیری از چنین شرایطی از نصاب بخواهید کلیه مهره ها را به صورت محکم ببندد و از نصب کلیه رابطهای پایه ها مطمئن شوید .

- اصولاً تایلهای آلومینیومی به علت خواص فلز آلومینیوم هنگام تحمیل بارهای ثابت در بلند مدت تغییر شکل می دهد لذا در چنین مواردی برای دستگاه هائی مانند UPS که باتریهای سنگین بهمراه دارد بکارگیری شاسی جداگانه توصیه می شود در صورتی که سایت مورد نظر غالباً برای قراردادن بارهای سنگین بکار برده می شود بهتر است از ضخیم ترین انواع تایلهای آلومینیومی استفاده گردد ولی جهت بارهای دینامیک تفاوت چشمگیری بین تایلهای آلومینیومی و سایر تایلهای هم تراز مشاهده نمی گردد .

- اگر در پروژه ای مسئله اقتصادی مهمتر از سایر شرایط فنی است ، در این صورت کف های کاذب چوبی با تایلهائی از جنس نئوپان ، بسیار ارزانتر از سایر انواع آن میباشد ولی در صورتی که طول عمر کوتاه این تایلها نظر شمارا تأمین نمی کند انواع دیگر کف با تایلهائی از جنسMDF که همانند تخته های نئوپان ولی با فشردگی متوسط می باشد ( برای مصارف اداری سبک ) بصورت ساندویچ با ورق آهن یا آلومینیوم ساخته می شوند و همچنین نوع گرانیت مصنوعی مسلح برای اماکن اداری پرتردد تولید می شوند و بعلاوه می توانید ازنوع فولادی برای اماکن صنعتی کم تردد ولی پر تأسیسات که دائماً دستخوش تغییرات هستند استفاده نمائید . توجه داشته باشید که بکارگیری انواع فوق در اطاقهای قرنطینه ، سرور کامپیوتر و کنترلی که تجهیزات الکترونیک خاص و گرانقیمت نصب می شوند از نظر استاندارد این گونه اماکن ، مناسب نمی باشند ولی برای بسیاری از مصارف عادی کفایت می کنند .

-در صورتی که صاحب بانک هستید یا عدم اصطلاک سرمایه گذاری پارامتر مهمی می باشد ، توجه داشته باشید که در هر صورت کف های کاذب آلومینیومی که حداقل 40 % ارزش خود را پس از پایان عمر خود حفظ می نمایند و هرگز اصطحلاک آنها به صفر نمی رسد . -در صورتی که تایلهای فولادی خریداری می نمائید توجه داشته باشید که سعی شود محل نصب مضرب صحیحی از این تایلها باشد و در حد امکان فاصله آنها با دیوار را با سکو پر نمائید زیرا در صورت برش این نوع تایلها مواد داخل آن خارج شده و بسیار ضعیف می شوند . البته می توانید از نصاب بخواهید مقاطع برش داده شده را بپوشاند . در هر صورت به علت مزیت قیمتی استفاده از آنها در اماکن صنعتی کم رطوبت که ظاهر و سروصدا اهمیت خاصی ندارد بسیار مرقوم به صرفه است ولی اگر وسواس دارید شاید بهتر باشد انواع دیگر را مورد توجه قراردهید .

- با توجه به اینکه افزودنی های پلاستیکها که باعث افزایش طول عمر و کارائی آنها می شود بسیار گران قیمت هستند ، در صورتی که ظاهر و کیفیت سطح نهائی در درجه اول اهمیت قراردارد انواع کف سنگی مسلح انتخاب مناسبی می باشند علی رغم وزن نسبتاً زیاد و شکننده بودن تایلها استفاده از آنها برای اماکنی که مصرف کننده گان ندرتاً بایستی به تأسیسات زیرین دسترسی داشته باشند مناسب است بنابراین طول عمر تحمل بارکافی جذابیت طرح و رنگ و مقامت سایش خوب این محصول را برای مصارف اداری در مقام اول قرار می دهد .

- در صورتی که کف کاذب مورد پسند شما دارای قطعات لاستیکی و پلاستیکی است حتماً با استفاده از رزومه کاری فروشنده آن ، نمونه کارهایی که حداقل 8 سال یا بیشتر از عمرشان گذشته است را بازدید نمائید و در صورتی که قطعات پلاستیکی قدیمی تغییر شکل داده ، شکسته یا جنس آنها خشک شده است حتماً درخواست کنید که برای شما از معادل فلزی آن استفاده گردد .

- اگر مدیر یک شرکت دولتی هستید و می خواهید برای سازمان خود کف کاذب تهیه نمائید توجه داشته باشید در تهیه و اجراء کف کاذب بیش از 75 % قیمت مربوط به هزینه مواد است بنابراین اجباری برای خرید از طریقه مناقصه ندارید ولی در صورتی که این روش خرید را می پسندید دقت داشته باشید که به علت تنوع زیاد این محصول بهترین محصول مناسبترین آن است و به هر حال در اینجا هم کیفیت آش با قیمت آن در ارتباط است ! بنابراین برای پیمانکار خود حتماً به دقت انتظار خود از کف کاذب مورد نیازتان را تشریح نمایید ، چون متأسفانه جدول قیمت که در بوجه بندی بکار می رود فقط یک نرخ برای همه کف کاذبها ارائه می دهد ولی شاید هر نوع کف کاذب اصلاًٌ متناسب با مورد مصرف شما نباشد .

-در صورتی که کف کاذب چوبی یا با هسته چوبی یا گچی مانند نئوپانHDF و یا MDF خریداری می نمائید حتماً از نصابان درخواست نمائید مقاطع برشکاری شده را مجدداً توسط مواد مناسب ضد آب نمائید و بدقت کیفیت کار را کنترل نمائید . این مطلب برای برشهای ارجاء شده برای پریزهای کف خواب نیز صادق است .

-هرنوع تایلی که خریداری می نمائید در صورتی که برای نصب دائم نباشد دقت کنید لبه های تایلها دارای زاویه در راستای ضخامت یا اصطلاحاً شیبدار باشد . تایلهای که این شیب به درستی در آنها پیش بینی نشده باشد ، پس از نصب در هنگام بهره برداری به علت نداشتن لبه راهنما هنگام جابجائی به راحتی به جای خود برنمیگردند بنابراین باعث پریدن لبه های تایلهای اطراف می شوند . به همین جهت طول عمر تایل های شیبدار و یا دارای زه وار زاویه دار بسیار بیشتر از انواع فاقد آن است . ولی برای اطمینان توسط یک چکش 200 گرمی استحکام زه های کناری را آزمایش کنید بطوری که مطمئن شوید هنگام قرارگرفتن در کف از تایلها جدا نخواهند شد . به هر حال زه وارهای پلاستیکی یک پارچه به علت اینکه درز آنها باز نمی شود مدت بسیار طولانی تری خود را در کنار تایل حفظ می کنند و در مواردی که تهویه سالن از زیر تایلها انجام شود این مسئله اهمییت خاصی دارد .

- در صورتی که در ساختمان اطاقها بطور خاص برای کف کاذب طراحی و بنائی نشده باشند و انتظار دارید خطوط تایلهای برای مدت طولانی راستای خود را حفظ نمایند . در محل نشیمنگاه تایلها روی دیوارها از یک پروفیل فولادی یا قرنیز یا سکو استفاده نمایید چون دقت صافی محل نصب کف کاذب می بایستی 1 ± میلیمتر است در حالی که ندرتاً دقت ساخت دیوارهای بتنی یا آجری به این عدد نزدیک می شود . ضمناً جهت گونیا کردن بهتر محل نصب ، می توانید با حذف پروفیل فولادی و پایه های کناری از نصب یک نبشی در محیط محل اجرا استفاده نمایید و پس از آن فاصله بوجود آمده از پشت نبشی تا دیوار اصلی که به علت خطای ساخت دیوار می باشد را توسط مواد پر کننده مانند سیمان ، سیلیکون ویا نئوپرن آب بندی نمایید .

- در صورتی که در پروژه ای از دیوار کاذب نیز استفاده خواهید نمود حتماً قبل از شروع کار با نصاب کف کاذب مشاوره نمایید .

-در آخر مهمترین آزمایش صداقت فروشنده است در صورتی که می توانید حتماً یک نمونه از تولیدات سابق یا یک نمونه را شخصاً از خط تولید فروشنده برداشته و به آزمایشگاه ارسال نمائید تا از انطباق آنها با اطلاعات فنی ارائه شده مطمئن شوید و در صورت مشاهده کوچکترین اختلاف از شخص دیگری خرید نمائید زیرا سازمانی در کشور بر کیفیت این نوع محصولات نظارت ندارد و شما مسئول هستید سلامت جامعه را حفظ نمائید وتجار یا سازندگان را موظف نمائید غیر از نمونه کار ، کل محصول خود را با کیفیت لازم به بازار ارائه نمایند . ضمناً توجه داشته باشید که کالای خارجی که به بازار وارد شده است نیز از این شرایط مستثنی نمی باشد چون پس از خرید کالای خارجی شما حتی به سازنده آن دسترسی نخواهید داشت و هرچه تحویل بگیرید باید بپذیرید .

 

به نقل از: mohandesiomran.ir

 افزودنی تبدیل گچ به سیمان 


برچسب‌ها: کاذب, کف کاذب, کفهای کاذب, کف های, کف های کاذب

تاريخ : | | نویسنده : گچ
سقف کامپوزیت چیست؟

 

سقف های کمپوزیت سقفهایی هستند که ترکیبی از فولاد و بتن. برای اینکه یکپارچگی این سقف رعایت شود از برشگیر (نبشی)استفاده می شود که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کمپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش (لنگر زلزله) بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به مقاومتش کمک کند .میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند میلگردهایی حرارتی هستند که در جهت مخاالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود وبا جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود . ...

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .

 افزودنی تبدیل گچ به سیمان 


برچسب‌ها: سقف کامپوزیت, چیست

ادامه مطلب سقف کامپوزیت چیست؟
تاريخ : | | نویسنده : گچ
ساختمان و اجزایش

 

١-دیوارھا، سقف ھا و ستون ھا

 

الف)در طراحی وساخت، انتخاب مصالح و محاسبه مقاومت دیوارھا، سقف ھا و ستون ھای ساختمان و پوشش آنھا، باید ضوابط حفاظت ساختمان ھا در مقابل حریق و زلزله، براساس نوع ساختمان در نظر گرفته شود.

 

ب)دیوارھای خارجی ساختمان باید به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی به اندازه لازم به عایقکاری حرارتی مجھز باشند (مبحث نوزدھم مقررات ملی ساختمان).

 

ج)دیوارھای خارجی ساختمان باید در برابر حریق مقاوم باشند بطوری که از توسعه حریق به ساختمان ھای مجاور جلوگیری کنند.

 

د)دیوارھای جداکننده واحدھا در مجتمع ھای مسکونی باید در برابر حریق مقاوم و دارای ضخامت لازم(حداقل ٢٠ سانتیمتر)و با مصالحی باشند که از انتقال صدا نیز جلوگیری کنند.

 

٢-بام ھا

 

الف)جھت حفاظت ساختمان در برابر تغییرات جوی و حریق، بام ھا باید مقاوم ساخته شوند.ھمچنین از نظر سازه نیز باید طوری طراحی و محاسبه شده باشند که مطابق مقررات آئین نامه ٢٨٠٠ بوده و در مقابل زلزله مقاومت لازم را دارا باشند.

 

ب) سقف ھای شیشه ای مانند سقف گلخانه و پاسیو و قسمت ھای نورگیر در سقف ھا باید از جنس شیشه مقاوم در برابر ضربه باشد و جھت جلوگیری از توسعه حریق دارای مقاومت کافی باشند.

 

ج)در سقف ھای شیب دار باید تجھیزات ضروری جھت جلوگیری از ریزش برف و یخ در ارتفاع پیش بینی گردد به نحوی که از ریزش برف و یخ یا اجزاء سقف بر سر عابرین جلوگیری شود.

 

د)در سقف ھای شیب دار باید تجھیزات لازم به منظور حفظ جان کارگران در ھنگام کار در روی بام پیش بینی گردد.

  

٣-پله ھا، راه پله ھا، پله ھای فرار، ورودی، راھروھا، گذرھا، رامپ ھا و جانپناهھا

 

الف)کف پلهھا و پاگردھا و لبه پلهھا نباید از مصالح لغزنده باشد.

 

ب)در پله اصلی ساختمان، حداقل اندازه عمق کف پله ٢٨ سانتیمتر است.ارتفاع پله باید به میزانی باشد که مجموع اندازه کف پله و دو برابر ارتفاع آن بین ۶٣تا ۶۴ سانتیمتر باشد.

 

ج)در پله دسترسی اصلی ساختمان، حداقل عرض پله مستقیم ١٠٠ سانتیمتر و حداقل عرض پله ای که دارای گردش یا پاگرد باشد، ١٢٠ سانتیمتر است.

 

د)پلکان ھای ارتباط دھنده طبقات باید تا طبقه ھمکف و یا طبقه ای که به فضای باز دسترسی دارد، ادامه داشته باشند.

 

ه)در پله ھای اصلی ساختمان، حداقل عرض پاگرد یا شعاع آن، اگر پاگرد به صورت نیم دایره است، مساوی عرض پله می باشد

 

و)حداقل عرض پله در پله ھای غیر از پله اصلی ساختمان، باید به شرح زیر رعایت شود:

 

۶٠ سانتیمتر اگر بین دو دست انداز باشد.

 

٧٠ سانتیمتر اگر بین یک دستانداز و یک دیوار باشد.

 

٨٠ سانتیمتر اگر بین دو دیوار باشد.

 

ز)در ساختمانھای گروه ۶و ٧، پلکان ھای واقع در مسیر خروج باید در قفسه ای ضدحریق قرارداشته باشند و ضوابط مبحث سوم مقررات ملی ساختمان (حفاظت ساختمانھا در مقابل حریق)در آنھا رعایت شود.

 

ح)مصالح مصرفی اصلی در پلکان اصلی ساختمان باید از جنس مقاوم در برابر حریق باشد.

 

ط)حداقل ارتفاع غیر سرگیر پلکان ھا در تمام طول مسیر ٠۵٢ سانتیمتر است.

 

ی)پله ھای اصلی ساختمان نباید با تجھیزاتی مانند شیر آب، جعبه آتش نشانی و سایر وسایل مسدود یا عرض آن تقلیل یابد.

 

ک)در محل ھایی که اختلاف سطح آنھا نسبت به ھم از ٧٠ سانتیمتر بیشتر باشد، باید بوسیله دست انداز یا جانپناه از احتمال سقوط افراد ممانعت شود.

 

ل)ارتفاع دست انداز بالکن ھا و تراس ھا تا ارتفاع 10.5 متر٩٠ سانتیمتر ، و از ارتفاع بیشتر از 10.5 ، 110 سانتیمتر می باشد.

 

م)ارتفاع دست اندازھا یا جانپناه ھای شیب دار (مایل)پله ھا باید از لبه پله ٩٠ سانتیمتر باشد.

 

ن)فاصله خالی بین دو نرده عمودی دست انداز نباید بیش از ١١ سانتیمتر باشد.

 

س)درصورت وجود نرده ھای تزئینی، نباید از ھیچ قسمت آن کره ای به قطر ١١ سانتیمتر عبور کند.

 

ع)استفاده از شیشه ایمن در جانپناهھایی که در آن شیشه به ھر قطع واندازه بکار رفته است، الزامی است.

  

۴-آسانسورھا

 

الف)تاسیسات آسانسور باید در محفظهای ایستا و مقاوم در برابر حریق و مطمئن برای استفاده ساخته شوند، بطوریکه استفاده از آن خطری برای مسافران آن ایجاد نکند.

 

ب)در مجتمع ھای مسکونی و ساختمان ھای عمومی باید حداقل یک آسانسور برای معلولین که براحتی و بدون کمک دیگران، قابل استفاده باشد، پیش بینی شود.

 

ج)آسانسورھا جھت محافظت در برابر حریق بعنوان راه خروج محسوب نمیگردند.

 

د)تاسیسات آسانسور باید مجھز به برق اضطراری در زمان قطع برق باشد.

 ...

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .


برچسب‌ها: ساختمان, اجزایش

ادامه مطلب ساختمان و اجزایش
دانلود دیتایل و جزئیات سقف های تیرچه بلوک

 

فرمت :Dwg | سایز :۵۷ کیلوبایت | نسخه: اتوکد ۲۰۰۷ یا بالاتر ...

 تاريخ : | | نویسنده : گچ
پاورپوینت پلی استایرن


 

پاورپوینت پلی استایرن

در 40 اسلاید

به حجم 676 کیلوبایت

در فرمت فشرده (rar)

پسورد فایل : www.arbor.blogfa.com

دانلود

به نقل از: arbor.blogfa.com

 افزودنی تبدیل گچ به سیمان مجموعه جزییات رایج اجرای دیوار و سقف ساختمان

 

دانشگاه آزاد واحد استهبان

استاد راهنما : مهندس عاطفت دوست

تهیه کننده : سیدمصطفی  اشرفی پور

پاییز 1388

نقل قول :

این مجموعه شامل جزییات رایج اجرای دیوار و سقف ساختمان است و برای دانشجویان دروس بارگذاری،پروژه فولاد وبتن تهیه شده است.این مجموعه بیش از 500 جزئیات دیوار و سقف ساختمان را شامل می شود، که با خلاصه کردن و قرار دادن حالت مشابه در یک جزئیات ، در 208 صفحه خلاصه شده است.

به حجم  7.31 مگابایت

در فرمت فشرده (rar)

لينك  دانلود از ایران سازه

(برای دانلود نیاز به عضویت است)

(DETAILS)

 دانلود

به نقل از: iransaze.com

 افزودنی تبدیل گچ به سیمان پارتیشن بندی و سقف طبقات از نظر سازه ای

 

در این طرح نخست برای شناسایی سیستمهای مورد استفاده در داخل ، با مراکز مختلف از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، وزارت مسکن و شهرسازی و … تماس و لیست نهادها و شرکت های فعال در زمینه تولید قطعات سبک بتنی تهیه شده است . سپس با مکاتبه و مراجعه به شرکتهای فوق اطلاعات و مشخصات فنی جمع آوری و مورد بررسی اولیه قرار گرفته است.

 

برای مقایسه سیستمهای داخلی و خارجی و جمع آوری اطلاعات از منابع خارجی از اینترنت استفاده شده است که این بررسی در دو بخش سقفها و پارتیشن انجام شده است.

 

بررسی ها نشان می دهند که سیستمهای سقف سبک بتنی به دو صورت درجا و پیش ساخته مطرح می باشند. در سیستم درجا بتن ریزی با بتن سبک در محل انجام می گیرد و به سه صورت : دال تخت ، سیستم تیرچه ـ بلوک و سیستم مرکب می باشد . در سیستم های پیش ساخته سقف از بتن های سبک استفاده شده و قطعات بصورت تولید کارخانه ای تهیه و در محل ساختمان نصب می گردند. با بررسی نتایج جستجو ها میتوان این قبیل قطعات سقف را در گروههای زیر دسته بندی کرد:

 

ـ دال مجوف سوراخدار مثل سیستم شرکت Milbank در انگلستان که سیستم شرکت ایران فریمکو نیز مشابه همین سیستم می باشد.

 

سیستم Double Tee مثل سیستم شرکت Golden  bay در نیوزلند و تیرهای TT2 ساخت شرکت Tarmak در انگلستان که سیستم سقفهای صنعتی تولیدی شرکت ایرداک در ایران ـ تبریز نیز مشابه این سیستم می باشد.

 

ـ سیستم بلوکهای توپر : در این سیستم پانل های سقف بصورت بلوکهای توپر از بتن سبک تولید می شود مثل پانل های تولیدی سقف شرکت Allied  Foam Tech Crop در آمریکا یا سیستم شرکت Reidsteel در انگلستان یا شرکتهای Golden  bay در نیوزلند که سیستم سقف تولیدی شرکت بتن سبک ما نیز مشابه این سیستم می باشد که برای کشور ما نیز مناسب می باشد.

 

در مورد پارتیشن ها اکثراً سیستم پیش ساخته در کارخانه مطرح می باشد و از روشهای زیر استفاده می شود:

 

ـ تولید قطعات تمام قد و یکپارچه که از کف تا سقف را پوشش می دهد مثل قطعات پانل های پارتیــــشنی Tilt up panels تولیدی Lite built در استــرالیا یا سیستم متعلق به شرکت Allied foam ، Tech Corp در آمریکا.

 ...

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب پارتیشن بندی و سقف طبقات از نظر سازه ای
سيستم‌ سقف‌هاي جديد و پیشرفته عرشه فولادی

 

● تکنولوژی پیشرفته و کارآمد به همراه تکنیک‌های نوین برای ساخت سقف های عرشه فولادی طبق استانداردهای بین المللی

امروزه در دنیا احداث ساختمان و سازه‌های زیربنایی با سرعت زیادی در حال انجام است. استفاده از مصالح قدیمي‌و روش‌های سنتی ساخت دیگر جوابگوی سرعت مورد نظر و نیازهای طراحی نمي‌باشد. از این رو استفاده از مصالح جدید و کارا به همراه تکنیک‌های نوین در ساخت و ساز امر اجتناب ناپذیری محسوب مي‌شود.

● سقف طبقات با روش های کاملاً فنی و مهندسی برای انواع ساختمان با کاربری های گوناگون:

1. سقف عرشه فولادی برای سازه‌های صنعتی پیش ساخته سبک یا خشک مدرن، تکنولوژی سازه‌های LGS ، PBS ، CSF LSF, با صفحات سیمانی سبک

2. سقف عرشه فولادی برای سازه‌های اسکلت فلزی سبک و سنگین (مدرن، سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی) با بتن سبک دانه سازه ای

3. سقف عرشه فولادی برای سازه های اسکلت بتنی با حذف قالب بندی، تیرچه، بلوک و کاهش حجم بتن سقف.

● سقف پیشرفته (عرشه فولادی) با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون اجراي قالب بندی و میلگرد با سرعت بیشتر و هزینه کمتر نسبت به سایر سقف ها.

● این سقف از ورق های گالوانیزه ي پروفيل شده ایست كه به شكل ذوزنقه ای آجدار فرم داده شده و این ورق ها به عنوان قالب و میلگرد اصلی در سقف باقی می ماند

● ورق‌ها با لوازم نصب و برشگیرهای مخصوص و گالوانیزه بر روی تیرها و پل های فلزی با میخ‌های فولادی مخصوص (هیلتی) پرچ می شود و سپس بتون ریزی روی آن انجام می شود.

● ورق های پروفیل شده برای انواع دهانه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و تا دهنه 3 متر بدون تیر فرعی و تا دهنه 6 متر با یک تیر فرعی در وسط دهنه استفاده می شود.

● وزن بار بتن این سقف با 7 سانتی متر ضخامت حجم از بتون سبک دانه سازه ای ، معادل 120 کیلوگرم و بتون معمولی 160 کیلوگرم بر متر مربع می باشد

● وزن این سقف از سایر سقف های معمول مثل دال بتونی، کامپوزیت، تیرچه بلوک حدود 30 تا 60 درصد کمتر می باشد،( بسته به نوع بتن سبک یا معمولی ).

● وزن کمتر سقف باعث وزن کمتر سازه شده و اسکلت و فونداسیون ساختمان سبکتر خواهد شد.

● لرزش در سقف عرشه فولادی به میزان قابل توجهی به نسبت سقف های مشابه کمتر می باشد.

● سرعت اجرا تا دوازده برابر بیشتر از سقف های معمول مثل دال بتونی، کامپوزیت و تیرچه بلوک می باشد، (در یک سطح مشابه).

 ....

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سيستم‌ سقف‌هاي جديد و پیشرفته عرشه فولادی
راهنماي تصويري محاسبه و اجراي سقف هاي تيرچه و بلوك (Free Download)

 برگرفته از: نشريه شماره 82 و نشريه شماره 94

اين فيلم در 260 صفحه به صورت فايل پاورپوينت بوده و کليه مطالب نشريه هاي فوق

در آن به صورت تصويري آورده شده است  در اين فيلم مباحث زير مطرح شده است:  

فصل اول : آشنايي با سقف تيرچه و بلوك

فصل دوم : محاسبه سقف تيرچه و بلوك

فصل سوم : اجراي سقف تيرچه و بلوك

به همراه تصاويري از نحوه اجراي سقفهاي تيرچه بلوک

لينک دانلود قسمت اول 

لينک دانلود قسمت دوم 

لينک دانلود قسمت سوم 


password

www.omran2000.blogfa.com
حجم فايل نهایی : 38 مگابايت

پس از اينکه کليه قسمتها را دانلود کرديد تمام قسمت را در يک پوشه آورده و با اجراي قسمت اول پس از وارد کردن پسورد آنرا از حالت فشرده خارج کنيد حال با داشتن برنامه پاورپوينت مي توانيد آنرا اجرا کنيد.

 

به نقل از: www.omran2000.blogfa.com

افزودنی تبدیل گچ به سیمانبرنامه تحت اکسل طراحی تیرهای کامپوزیت - برنامه طراحي سقف كامپوزيت به روش تنش مجاز (ASD) بر اساس مبحث

بر اساس مبحث دهم مقررات ملي ساختمان

دانلود


برنامه تحت اکسل طراحی تیرهای کامپوزیت

(تحت اکسل  2003)

دانلود


دانلود

 

به نقل از: http://iransaze.com

افزودنی تبدیل گچ به سیمانتاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف‌‌هاي كُرميت، مزايا و معايب به همراه فایل محاسباتی

 سقف‌‌هاي كُرميت، مزايا و معايب به همراه فایل محاسباتی

http://www.icivil.ir/omran/article/article-civil/koromit-roof.php#more

http://www.icivil.ir/omran/images/koromit.jpg

دانلود مقاله سقف‌‌هاي كُرميت، مزايا و معايب
http://icivil.ir/short/?koromit
دانلودفایل محاسباتی اکسل سقف‌‌هاي كُرميت - 4مگابایت
http://icivil.ir/short/?koromit-excel


تاريخ : | | نویسنده : گچ
ایزوگام؛ روپوش پشت بام

ایزوگام؛ روپوش پشت بام

 

عایق‌های رطوبتی نسل جدید كه به ایزوگام مشهورند توجه خاصی را از سوی ساختمان‌سازها، تعمیركنندگان ساختمان و شهروندان به خود جلب كرده‌اند.
این در حالی است كه در كنار ایزوگام‌های با كیفیت و استاندارد، ایزوگام‌هایی نامرغوب و بی‌كیفیت در بازار موجود است كه متاسفانه شهروندان به دلیل ناآگاهی از این امر و سوء‌استفاده برخی از خدمات‌دهندگان، متحمل خسارت‌هایی سنگین می‌شوند. در اینجا برای آگاهی بیشتر شهروندان به انواع عایق‌های رطوبتی و كاربرد آنها اشاره می‌شود:
عایق رطوبتی پیش‌ساخته را می‌توان ساختاری متشكل از یك لایه الیاف شیشه‌ مسلح با نخ شیشه و یك لایه پلی‌استر سوزنی نبافته دانست كه این دو لایه با تركیبی از قیر اصلاح شده اشباع می‌شوند. قیر در مقابل عوامل محیطی مانند گرما، سرما و اشعه ماورای بنفش آسیب‌پذیر است. ...

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب ایزوگام؛ روپوش پشت بام
مراحل اجرای دالهای پس کشیده باروش نچسبیده به همراه تصاویر

مراحل اجرای دالهای پس کشیده

با روش نچسبیده به همراه تصاویر

 

۱- قالب بندی:

در این سیستم قالب بندی سقف مشابه دال بتنی معمولی (بتن آرمه) است. به منظورسهولت درنصب مهارهای انتهایی برای قالبهای کناردال ازمصالح مناسب مانند چوب استفاده می شود. ...

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب مراحل اجرای دالهای پس کشیده باروش نچسبیده به همراه تصاویر
تاريخ : | | نویسنده : گچ
قوس ، طاق ، گنبد

قوس ، طاق ، گنبد

 

در این پست شما را با انواع قوس و طاق و گنبد آشنا خواهیم کرد .

مطالبی کامل درباره قوس که جزء جدا نشدنی از معماری ایرانی می باشد .

قوس سه بخشی کند ،قوس سه بخشی تند ،قوس شاخ بزی کند ،قوس شاخ بزی تند ،قوس هلوچین تند ،قوس بستو،طاق آهنگ، طاق ترکین و …

 

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب قوس ، طاق ، گنبد
پروژه سقف برای دانشجویان معماری وعمران

پروژه سقف برای دانشجویان معماری وعمران

 

سقف با تیر چوبی

غوره گل ریزی

خاک کشی

اندود کاهگل ...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب پروژه سقف برای دانشجویان معماری وعمران
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
مزایای سقف تیرچه بلوک

مزایای سقف تیرچه بلوک     

 در زیر مهمترین ویژگیهای این نوع سقف در مقایسه با سقف تیرآهن – طاق ضربی و دال  بتنی یکپارچه آمده است.

 

 1)   به علت مصرف بلوک تو خالی و حذف بتن ناحیه کششی در مصرف بتن صرفه جویی می شود.

 

 2)   به علت تولید تیرچه و بلوک در کارخانه نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است.

 

 3)  وزن تیرچه ها کم است به طوری که توسط کارگران قابل نصب است و در طبقات کم نیاز به جرثقیل نیست. ...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب مزایای سقف تیرچه بلوک
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف سياك

سقف سياك

سياك بام اينگونه آغاز گرديد .

براي اجراي سقف تيرچه بلوك ، در زير تراز سقف با تخته هاي نئوپان يك سطح تراز ايجادشد سپس روي آن با بلوكهاي يونوليتي وبا فواصل 10 سانتي متر از يكديگر ،‌شكل كلي سقف تشكيل شد . در مرحله بعد با قراردادن تيرچه بدون فندوله وسپس ميلگرد حرارتي ، ميلگرد گذاري به انجام رسيد . سپس بتن ريزي انجام شد. وپس از 7روز قالب ها راباز كرده ويونوليت ها رااز سقف خارج كردند.

بعد از آن ، قالبها ي متعددي از جنس تخته وچوب وآلومينيم و... تاپلي استر وفايبرگلاس مورد آزمايش قرار گرفت ، تا نهايتاً سقف سياك شكل گرفت .

البته بايد توجه داشت كه سقف سياك درواقع يك سقف جديد نيست ، بلكه همان سقف تيرك ميباشد، كه شايد حتي قدمت آن به قبل از سقف تيرچه بلوك برسد. اما نوآوري انجام گرفته ، در زمينه تكنولوژي قالب بندي اين سقف ميباشد ، كه در عين سادگي ، مشكلات بسياري از خانواده سقف هاي تيرچه بلوك راحل كرده وموجب بهينه شدن اين سقف درزمينه مصرف مصالح ، رفتار سقف ، اجراي سقف و.... شده است ....

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف سياك
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف های پس کشیده( ccl ) و پیش تنیده

 سقف های پس کشیده( ccl  ) و پیش تنیده

مقدمه

 در سال هاي اخير استفاده از سقفهاي پس كشيده در ساختمانها رشد و پيشرفت داشته است. بيشترين كاربرد آن در كشور آمريكا بوده و در كاليفرنيا اين سيستم اولين انتخاب براي سقفهاي بتني است. سقفهاي پس كشيده همچنين در استراليا، هنگ كنگ، سنگاپور و اروپا نيز استفاده ميشود و در انگلستان نيز به سرعت در حال افزايش است.

2- معرفي سيستم پيش تنيده:

 اگر چه سيستمهاي پيش تنيدگي نيازمند دانش و نظرات فني خاصي براي ساخت و نصب كردن مي با شد ولي توضيح دادن مفهوم آن آسان است.در بشكه هاي چوبي قديمي كشش ايجاد شده در حلقه هاي فلزي بطور مؤثري قطعات چوبي را به يكديگر مي فشارد تا مقاومت و پايداري آنرا افزايش دهد. (شكل 1)  

...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف های پس کشیده( ccl ) و پیش تنیده
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف کرومیت

سقف کرومیت     

در این سیستم از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن، که از یک نبشی در بال فوقانی و یک تسمه در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده درجان استفاده می شود.  برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت) و یا هر پر کننده سبک استفاده می شود.

فاصله بین تیرچه ها از  73  تا  100  سانتی متر متغیر است و بتن روی سقف از  4  تا  10  سانتی مترضخامت دارد. تیرچه ها خود ایستا بوده و نیاز به شمع بندی ندارد تیرچه ها به نحوی طراحی شده که به تنهایی وزن بتن خیس و عوامل اجرایی را تحمل می کند. ...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف کرومیت
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف کامپوزیت کرومیت
سقف کامپوزیت کرومیت
سقف کرومیت اولین سیستم سقف بدون شمع بندی در ایران

 

سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود.

تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند. 

. . .

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف کامپوزیت کرومیت
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف نيازيت

سقف نيازيت

مبتكر و سازنده اين سقف ،‌آقاي مهندس نيازي ميباشد كه دومقاله توسط ايشان و مهندس مهدي حاج اسماعيلي كارشناس بخش سازه مركز تحقيقات ساختمان و مسكن ، تحت عناوين زير به چاپ رسيده است .

1-سبك سازي ساختمان با استفاده از سقف سبك نيازيت سقف نهمين همايش توسعه مسكن در ايران مهر ماه 1381 .

2-ارتقاي كيفيت طراحي وساخت سقف ساختمانهاي موجود در راستاي سبك سازي وبهينه سازي مصرف انرژي .

اين سيستم ازخانواده سقفهاي تيرچه بلوك ميباشد وعمده تفاوت آن نسبت به سقف هاي تيرچه بلوك درنوع تيرچه هاي آن ميباشد . ...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف نيازيت
تاريخ : | | نویسنده : مقالات مهندسی عمران و معماری
سقف روفیکس

سقف روفیکس

مقدمه

تعریف : روفیکس صفحه فلزی مشبکی است که دارای هفت ناودانی به شکل V و تعداد حداقل 7000 شبکه در هر متر مربع می‌باشد.

تاریخچه : بیش از چهل و پنج سال است که در کشورهای اروپایی از این محصول استفاده می‌شود. روفیکس در ابتدا به صورت سقف کاذب مسلح (بدون نیاز به شبکه آرماتور) مورد استفاده قرار گرفت . با بستن روفیکس به زیر تیرهای فرعی توسط مفتول فلزی دیگر نیازی به نصب شبکه آرماتور برای نگهداری سقف کاذب وجود نداشت و این خود موجب صرفه‌جویی در مصرف مصالح و همینطورباعث سرعت و سهولت در اجرا می‌شد.

مقاومت خمشی قابل توجه روفیکس مهندسین را بر آن داشت که با قرار دادن آن بر روی تیرهای فرعی و ریختن بتن بر روی آن، این محصول را به عنوان قالب و همینطور بخشی از فولاد تقویتی مورد استفاده قرار دهند. آزمایشات متعدد نشان دادند که ترکیب بتن با روفیکس از طریق درگیر شدن بتن در شبکه‌های آن ، مقاومت قابل توجهی را در مقابل بارگذاری از خود نشان می‌دهد. ...

برای مشاهده ادامه این مطلب روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید .ادامه مطلب سقف روفیکس

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ
  • راهنماي سريع وبلاگ

    جهت دسترسي آسان به مطالب وبلاگ روي گزينه هاي زير کليک فرماييد

    افزودني تبديل گچ به سيمان || محصولات ما || تماس با ما || مقالات مهندسي عمران و معماري